Coderdojo Coolest Projects 2018 – 1

For English flat,550x550,075,f.u1

Nedir bilmiyorum… Dublin’e giderken içimde hep ayrı bir heyecan oluyor… Özellikle Coolest Projects için giderken. Yolculuğun nasıl başladığını Projemi Nasıl Seçtim ? yazımda paylaşmıtım,  özetlemek gerekirse Heyecan, Mutluluk, Merak

İlk sene giderken bu listenin tepesine Endişe ekliydi ancak Coolest Projects 2017’de yaşadıklarım, gördüklerim ve özellikle diğer Ninjalarla, Mentorlarla, Jürilerle ve Ziyartecilerle konuşmalarım aklıma gelince Endişelenmek aklıma bile gelmedi. Sanırım her sene bu Coolest Projects’i dört gözle beklememin en büyük nedenide bu…

Coolest Projects bu sene 26 Mayıs 2018 tarihinde yapıldı. Her sene olduğu gibi programımda bir gün öncesinde İrlanda dışından gelen Ninjaların tanışması ve kaynaşması için “International Meetup” katılmak vardı. Ninjalar bir araya geldiğinde ne yapar Pizza yer 🙂 Yum Yum !!!

25 Mayıs 2018 günü için beni en az “meet-up” kadar heyecanlandıran diğer programım ise “Dublin Google” ofisine yapacağım ziyaretdi. İlk yazımda belirttiğim gibi iC4U’nun insansız araçlar gibi yönünü bulup görme engelli insanları A noktasında B noktasına götürebilmesini istemiş, araştırmış, çalışmış ama yapamamıştım. Bunun üzerine Google’a mail gönderdim(sevgili mentorlarımdan Deniz Abla bana bir kere: “Bir yerden bilgi almak istiyorsan hiç beklemeden mail at… En fazla yanıt vermezler, yanıt alana kadar gene atarsın” demişti.)  ve nasıl yapabileceğimi sorduğumda beni Google’da bu konuyla ilgili çalışmalar yapan ekiple tanıştırmak üzere Dublin Google ofisine davet ettiler. Google ofis ziyaretimi ayrı bir yazımda yer vermek istiyorum. Ancak söylemeden geçemeyeceğim konu ofisi gezerken duyduğum bir şey ileride çalışmak istediğim yer sorulduğunda düşünmeden verdiğim NASA yanıtına artık Google veya NASA olarak değiştirmeme neden olduğu…

Google gezisinin hemen ardından iC4U’yu ertesi güne hazırlamak için hemen otele gittik. 2 saat içerisinde ic4U hazırdı ve tüm testleri başarı ile tamamlandı. Artık ikimizde Coolest Projects 2018’e hazırdık.

Sabah kalktığımda ilk işim pencereden dışarı bakmak oldu. Yaz aylarının başıda olsa Dublin genellikle yağmurlu oluyor ve straforadan yapılmış sevgili iC4U’nun bu yağmur altında yarışmanın yapılacağı yere gitmesi bizim için bir problem olacaktı. Taksi dediğinizi duyuyor gibiyim ama özellikle Türkiye dışında yarışmaları katılmayı hedefliyorsanız, projenizde istediklerinizi yapabilmenizi sağlayan parçalar dışındaki şeylerden ne kadar para arttırabilirseniz o kadar daha fazla parçaya, kitaba, online eğitime ve oyuna para harcayabiliyorsunuz. Makerlıkta bunu gerektirmiyor mu?  Otelimizden yarışmanın yapılacağı yere taksi yaklaşık olarak 24Euro (tek gidiş) tutacaktı… Biz bunun yerine yandaki resimde gördüğünüz yağmurluğu 1 Euro’ya alıp iC4U’ya giydirdik, 8 Euro(gidiş-dönüş) tren biletine verdik. Bu sayede google’da gördüğüm ve çok beğendiğim “Google Home” almak için gereken paranın ilk bölümünü bulmuş oldum.

Tren yolculuğu boyunca yağmurluk giyen robot köpek hakkında gelen sorulara yanıt verirken yarışma sırasında yapacağım sunumun provasını yapmış oldum. Yarışmanın düzenlendiği RDS‘e geldiğimizde heyecanım iyice artmıştı.  Bir gün önce kayıt işlemlerimiz yapıldığı için hızlıca kontrollerden geçtikten sonra üzerinde projemin ismi ve stand numaramı gösteren kartı teslim aldım ve  hemen sonra Coderdojo gönüllüsü süper güleryüzlü bir ablanın yardımı ile standımı buldum.

 

Coolest Projects’de bu sene; 15 farklı ülkeden 1000’in üzerinde Ninja 6 farklı kategoride projelerini sergiledi.  Salon kategorilere göre ayrılmıştı ve tüm ninjalara projelerini sunmaları için 1m2 boyutunda standlar hazırlanıştı ve her standın arkasında varsa posterlerinizi asmanız için bir pano yerleştirilmişti.  Hemen takımımı organize ettim 🙂 Artık kim olduklarını biliyorsunuz. Ben bilgisayarımı kurdum, annem posterimi astı ve babam li-po pilleri iC4U’ya bağladı.  Standım hazır olduktan ve iC4U’nun tüm özelliklerini bir test ettikten sonra tüm salonu gezdim. Gördüğüm herşeyi anlatmak mümkün değil ancak ortamı en güzel gösteren videolardan birini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kısa bir süre sonra standların ziyaretcilere açıldığı ve “Best International Prize” için jüri değerlendirmelerinin başladığı duyurusu yapıldı.  Hemen standımın başına koştum çünkü benim için Coolest Projects’in en çok hoşuma giden kısmı başlamıştı…

iC4U üzerinde 6ay haftasonlarım dahil çalıştım. Gerek iC4U ve gerekse diğer projelerimi önce hayallerime en yakın hale getirmeye çalışıyorum. Bunu yaparken ne zaman takılsam; mentorlarım bana bilgiye nereden ulaşabieceğim konusunda yardımcı oluyorlar, benimle birlikte araştırıyorlar ve bazen birlikte oturup tartışıyoruz.  Özellikle iC4U gibi robot projeleri belli bir noktaya geldiğinde projeyi geliştirmemi ve daha işe yarar hale getirmemi sağlayan konu diğer makerlar, robotik meraklıları, ninjalar ve mentorlar ile bir araya geldiğimiz günlerde oluyor. Bu günlerde projeleriniz üzerinde görüş alabiliyor, benzer işler yapan kişilerden farklı yöntemler hakkında bilgi alabiliyor ve hatta projenizi geliştirmek için öneriler alıyorsunuz. Örnek olarak Kadıköy Yeldeğirmeni’nde yapılan Mini Maker Faire iC4U’yu ilk kez sergilediğim ve beğenildiği için cesaretlendiğim, önerilerle geliştirdiğim bir gündü…

İşte ben Coderdojo Coolest Projects’in tam olarak bunun için yapıldığına inanıyorum. Yarışmayı sevmediğimi söyleyemem …:) İlgi alanları benimle aynı olan 7 – 17 yaş aralığında 1000 Ninja, dünyanın her yerinden mentorlar, kullandığım teknolojileri geliştiren kişiler ve o gün boyunca yaptıklarımızı incelemek üzere oraya gelen 5000’in üzerinde ziyaretciye projenizi anlatmak, onların beğenilerini ve önerilerini dinlemek gerçekten çok güzeldi… Özellikle diğer Ninjaların projelerini incelemek onlara fikir vermek ve onlardan fikir almak çok faydalı oluyor.

IMG-20180526-WA0000

“Best International Prize” jürisi gelmeden önce bir sürü ninja, aile ve ziyaretci gelip iC4U’yu anlatmamı istediler ve bol bol soru sordular. Jürinin geldiğini gördüğümde çok heyecanlanmıştım… Ilk jüriler Raspberry Pi Foundation CEO’su Philip Colligan ve Coderdojo Foundation kurucularından Bill Liao’nun gelir gelmez iC4U’nun kafasını sevip, “Harika bir Robot”, “Ne Numaralar Yapıyor?”, “Nasıl Yaptın?”, “Yaparken Eğlendin mi?” ve “Neler Öğrendin?” diye sorunca heyecandan eser kalmadı.  Bu resmi çok seviyorum, jüri sürecinin nasıl geçtiğini bence çok iyi anlatıyor.

Jüri ayrıldıktan sonra iC4U ile birlikte biraz gezmeye çıktık, salondaki ses seviyesi çok yüksek olduğu için sesle kontrol çok zor oldu ama akıllı tasmasındaki manual kontrol düğmeleri burada yardımıma koştu. Standıma çok sayıda ziyaretci geldiği için mutluydum ama bir yandan diğer ninjaların projelerini incelemek için fırsat kolluyordum.

 

Not: Bu aralar iC4U ver2 – Rpi Edition üzerinde çalışıyorum, okul açıldı ve online aldığım kodlama eğitimlerinin sayısını 3’e çıkarttım.  Bu arada blog yazılarım gecikiyor, vakit buldukça yazıyorum.  Daha hızlı olması için artık uzun yazıları bölüm bölüm yazmak istiyorum.  Coderdojo Coolest Projects 2018 yazısının 2. bölümünü en yakın zamanda yayınlayacağım.

 

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s